Нині, в умовах російсько-української війни — наймасштабнішого військового протистояння в Європі після Другої світової війни — істотно зросло значення таких наукових дисциплін, як історія війн, історія військової справи, історія військового мистецтва, історія зброї тощо. На історичному факультеті Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини минулого року було розроблено й затверджено освітньо-професійну програму «Середня освіта (Історія. Захист України)», яка спрямована на підготовку кваліфікованих учителів історії та предмета «Захист України».
Науково-педагогічні працівники факультету викладають здобувачам вищої освіти такі дисципліни, як «Військова історія України», «Військова історія Європи», «Основи національної безпеки України». Військовий компонент також інтегровано в такі курси, як «Історія стародавнього світу», «Культура і цивілізація», «Історія культури зарубіжних країн». Викладачі факультету з великим інтересом ставляться до новітніх досліджень у галузі військової історії, зокрема тих, що базуються на методології історико-антропологічних студій.
Історико-антропологічний підхід до вивчення військової справи застосовує у своїх дослідженнях знаний у Європі й Україні професор Лукаш Ружицький — польський історик, який працює на історичному факультеті Університету імені Адама Міцкевича (Wydział Historii UAM) і є фахівцем з військової історії античності та середньовіччя. Результатом його наукових студій став цикл лекцій під назвою «Звуки війни в античну добу».
16 квітня 2025 року, на запрошення Польського культурно-освітнього центру Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини та історичного факультету, професор Лукаш Ружицький виступив з онлайн-лекцією на тему «Какофонія і тиша на пізньоантичному полі битви». Польський науковець детально зупинився на «звуковому режимі» в римській армії під час маршу, перепочинку, підготовки до бою. Лектор окремо виділив поведінкові практики римських легіонерів, пов’язані з дотриманням тиші як у похідному таборі, так і на полі бою.
Лекція проводилася польською мовою, переклад забезпечив фахівець Польського культурно-освітнього центру, аспірант історичного факультету Антон Терещук. Захід викликав значний інтерес не лише серед здобувачів вищої освіти, а й серед гарантів освітніх програм факультету та науково-педагогічних працівників.
Модератором зустрічі виступив директор Польського культурно-освітнього центру, в.о. завідувача кафедри всесвітньої історії та методик навчання професор Ігор Кривошея.