«Великий Українець» Михайло Грушевський вважав краєзнавство не просто аматорським захопленням, а важливою складовою національної ідентичності та наукової діяльності. Зазначаючи, що з «малих історій» складається «велика історія», історія народу, він закликав до системного вивчення історії, традицій, культури та природи кожного регіону та насаленого пункту.
Це допомагає утверджувати національну свідомість та національну гордість. У сучасних умовах героїчного захисту України український народ черпає сили, у тому числі, і у предковічних традиціях звитяжної боротьби багатьох поколінь українства за волю та свою державу. Такий лейтмотив про важливість та особливу роль краєзнавства звучав на засіданні «круглого столу» в Умані, зініційованого Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України і підтриманого Черкаською обласною військовою адміністрацією.
Зала засідань головного корпусу Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини ще ніколи не була місцем зустрічі такого потужного інтелектуального зібрання краєзнавців, істориків, організаторів та популяризаторів історії нашого краю. Вітаючи учасників «круглого столу» «Черкащина краєзнавча: уманська сторінка», заступник голови Черкаської обласної військової адміністрації Олександр Шамрай, історик за фахом та покликанням, вказав на унікальність такої зустрічі і зазначив, що вивчення історії – це вагомий внесок у неодмінну перемогу українського народу. Перемогу над тими, хто хоче нашу історію привласнити і державу знищити. Та намагання їх марні.
На засіданні було виголошено чимало щирих вітальних слів від організаторів заходу – голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, щирого патріота та невтомного подвижника краєзнавчого руху Валентина Лазуренка, сумлінного працівника на ниві краєзнавства Черкащини, очільника обласної організації НСКУ у 2001 – 2021 роках Василя Мельниченка, декана історичного факультету Ольги Скус. Виголошені доповіді керівником науково-дослідної лабораторії «Історичне краєзнавство Уманщини» Тетяною Кузнець, головою міського осередку краєзнавців Ігорем Кривошеєю, директором обласного архіву Тетяною Клименко, директором обласної бібліотеки Людмилою Дядик, здобувачкою вищої освіти ОС «магістр» Катериною Гноєвою. Були цікаві та змістовні виступи представників культурно-наукових інституцій нашого краю. Були і нагороди, і подяки. Була і презентація всеукраїнського наукового журналу «Краєзнавство», що присвячений 70-річчю утворення Черкаської області.
Та, поза притаманний таким заходам офіціоз і традиційні формальності (програма, регламент, фото на згадку тощо), було у зустрічі краєзнавців Черкащини 26 травня 2025 р. і щось дуже важливе. Це глибоке усвідомлення значення розвитку краєзнавства, це щира радість від співпадання поглядів і планів щодо поглиблення історико-краєзнавчих досліджень, це емоційна насолода від спілкування з однодумцями! У час війни складалися плани на подальшу співпрацю, на подальше вивчення історико-культурної спадщини українського народу, який пережив чимало страшних лихоліть і переможе і цього ворога. Завдячуючи багатьом співорганізаторам та ЗСУ відбулася подія, яка стане віховою в історії краєзнавства нашого краю.