изображение viber 2020 05 01 10 33 30

ВЕЛЬМИШАНОВНІ  ДРУЗІ  І  КОЛЕГИ!

ДОРОГІ  СТУДЕНТИ  ТА  АСПІРАНТИ!

Ось уже майже промайнув ще один навчальний рік – рік наших найкращих сподівань і надій. Багато здійснено благородних справ в ім’я слави і гордості нашої Альма матер. І сьогодні напередодні найпочеснішої дати в її житті – 90-річчя УДПУ імені Павла Тичини, я хочу привітати вас, вельмишановна громадо, із нашим славним ювілеєм. Майже століття наш університет розвиває українську національну школу, сприяє розвитку освіти і науки України.

Нині, у ці поминальні дні, згадайте всіх тих, які не покладаючи рук, відали своє серце і благородну душу в ім’я нашої Альма матер. Вічна їм пам'ять і низький уклін від багатотисячної університетської громади, викладацького корпусу і студентства.

Травень 2020 р. не буде схожим на попередні роки тому, що тяжкі дні переживає Україна. На Сході продовжується російсько-українська війна, вмирають воїни доблесті і слави за наші миротворчі ідеї, Свободу і державну єдність, а нестабільності в суспільстві сприяє ще й спалах коронавірусної хвороби, що почався у грудні 2019 р.

Шановна громадо історичного факультету! Кому, як не нам з Вами, знати, що уже не вперше в історії народ український об’єднується у скрутні часи. І перемагає. Отож я закликаю Вас як елітну спільноту України до єдності і взаємної підтримки. Цього вимагає час і об’єм всіх тих завдань, які ставить керівництво держави перед колективом – успішне завершення 2019 – 2020 навчального року, проведення на рівні вимог часу вступної компанії 2020 – 2021 рр., а найголовніше – збереження фізичного і морального здоров’я нації. У цьому сила і непереможність України!

Ми схиляємо вдячно голови перед воїнами-захисниками української Незалежності, волонтерськими та громадськими об’єднаннями, лікарями-патріотами, дивовижними особистостями, які героїчно борються з хворобою віку день і ніч в лікарняних палатах. Всім їм миру, здоров’я і добра!

А колективу факультету я бажаю душевного тепла, мудрості, професійного розуміння і козацького здоров’я. І обов’язково до всього сказаного – миру вам, дорога громадо історичного факультету, в кожну українську сім’ю!!!

СЛАВА УКРАЇНІ!!!

ТИЖДЕНЬ ІСТОРИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ - ДЕНЬ ТРЕТІЙ

На третій день тижня історичного факультету викладачі, гості та студенти мали чудову нагоду познайомитися з унікальною людиною, у власній колекції якої зберігається кілька тисяч печаток, які пов'язані з історією становлення української державності від ХУІІ століття. Це Олексій Євгенович Шереметьєв, який у 2015 р. спромігся відшукати (про що він досить емоційно розповів аудиторії) матрицю найдавнішої міської печатки нашого міста Умані.

Для того, щоб учасники зустрічі краще змогли зрозуміти історичну і культурологічну минувшину Умані, професор кафедри всесвітньої історії та методик навчання Ігор Кривошея розпочав дійство лекцією на тему «Еволюція міської геральдики Умані».

Саме походження печатки пов’язане із заснуванням Умані. У 1609 р. брацлавський, вінницький і кам’янецький староста Валентій Калиновський отримав королівський привілей на пустинні землі під назвою Гумань і заснував на цих теренах місто, що дістало право на самоврядування та офіційну назву Калингрод. Зображений на уманській печатці герб роду Калиновських являє собою зображення роздвоєної стріли вістрям вгору, на кінцях якої розташовано дві зірки. Над характерним для ХУІІ ст. бароковим щитом розташовано корону та нашоломник – три страусових пера, які пронизує роздвоєна стріла з зірками.

В козацькі часи наше місто змінило свій герб на зображення фортеці з двома вежами і козацьким хрестом. Далі герб міста ще не раз зазнавав змін, що переконливо підкреслює складну історію Умані і нашого краю. Але перша печатка, яку продемонстрував сьогодні шанованій аудиторії відомий український колекціонер Олексій Шереметьєв, безумовно належить до переліку найвизначніших пам’яток буремної доби Уманщини. Особливо в ті часи, коли символи самоврядування, герби і печатки, мали важливе значення не лише для міщан, але й для всіх мешканців Східного Поділля.

Анатолій Карасевич подякував Олексію Шереметьєву за цікавий екскурс і аргументований діалог щодо виникнення Умані та ролі її основного символу –печатки, – у процесах самоврядування і набуті статусу міста. Аудиторія підтримала слова декана бурхливими оплесками, віддаючи дань гостю за його самовіддану працю як патріота у культурологічній галузі пізнання нашої минувшини.