НАУКОВО-ДОСЛІДНА ЛАБОРАТОРІЯ «ІСТОРИЧНЕ КРАЄЗНАВСТВО УМАНЩИНИ»

Науково-дослідна лабораторія є структурним підрозділом історичного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Метою її діяльності є координація зусиль науковців, краєзнавців, аспірантів, магістрантів, здібної студентської молоді факультету, щодо вивчення минулого і сьогодення нашого краю, розгортання комплексних краєзнавчих досліджень методом усної історії, пошук та дослідження джерел регіональної історії, підготовка до друку наукових досліджень, проведення культурно-просвітницької роботи тощо. Лабораторія створена у лютому 2007 року. З того часу її очолює доктор історичних наук, професор Кузнець Тетяна Володимирівна.

Основне ядро лабораторії складають науково-педагогічні працівники історичного факультету, хоча в різний час членами лабораторії були працівники Уманського краєзнавчого музею, Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань», Українського інституту національної пам’яті, Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» (м. Київ). Тісною є співпраця з Всеукраїнською спілкою краєзнавців України, а також з учителями історії шкіл Уманського району.

Результатами плідної діяльності лабораторії є: проведення всеукраїнських та регіональних наукових конференцій на базі історичного факультету, зокрема щорічних Уманських краєзнавчих читань, регіональної наукової конференції «Історія Уманщини в іменах», а також круглих столів, зустрічей з провідними науковцями та краєзнавцями в газулі історичної науки, презентації наукових досліджень тощо.

Набутий науково-дослідною лабораторією досвід видання збірника наукових праць «Регіональні проблеми української історії» (вийшло п’ять випусків) виявився необхідним у процесі ініціювання і організації наукового журналу «Уманська старовина», який індексується у сучасних науково-метричних базах даних.

dsc09172

Серед багатьох напрямів і методів наукових досліджень локальної історії найбільшого розвитку набув науковий проект «Сторінки усної історії Уманщини», проведені у межах якого дослідження публікуються у тематичних випусках. Зокрема, такі збірники усно-історичних матеріалів:

• «Уманщина і уманці в роки Другої світової війни: сторінки усної історії» (238 с.);
  • «Усна історія Уманщини: колективізація» (224 с.);
  • «Усна історія Уманщини: знані люди села» (164 с.);
  • «Усна історія Уманщини: діти війни – літописці» (100 с.);
  • «Усна історія Уманщини: повоєнна відбудова (154 с.);
  • «Усна історія Уманщини: сільська школа» (278 с.);
  • «Усна історія Уманщини: звичаї та традиції села» (130 с.)»;
  • «Усна історія Уманщини: пам’ятники та пам’ятні знаки села» (128 с.);
  • «Усна історія: люди та долі» (131 с.).

dsc09157

У лабораторії можна отримати кваліфіковані консультації щодо складання родоводів, підготовки усноісторичних праць, рецензії та рекомендації до друку наукових та краєзнавчих досліджень викладачів та студентів історичного факультету.

Отож запрошуємо всіх, хто цікавиться регіональними проблемами історії України навчатися на історичному факультеті Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини!

76706866 778736772534252 201039756904103936 o