ІCТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ!

ОГОЛОШЕННЯ


viber 2023 11 20 17 24 20 361 1 

50

Історичні події, що започаткували День студента

  З нагоди відзначення Міжнародного дня студента студенти 31 групи історичного факультету 18 листопада 2014 р. провели невеликий круглий стіл за участю студентів ІІІ курсу. Предметом обговорення учасників засідання стали історичні події, що започаткували відзначення цього свята.
 Йшлося про трагічний 1939 р. у Чехословаччині, коли нацистська влада проявила неабияку жорстокість щодо молоді. 28 жовтня окупанти придушили демонстрацію у Празі, що відбувалася на честь річниці незалежності Чехословацької республіки (на той час – Протекторат Богемія і Моравія). Під час свята, котре проводили студенти медичного факультету Карлового університету, був поранений студент Ян Оплетал. 11 листопада він помер. Через 4 дні тіло юнака перевезли з Праги, до його рідного дому, в Моравію. На похоронну процесію прийшли тисячі студентів, які перетворили цю подію в антинацистську демонстрацію.

Image13  
Однак, це призвело до різких заходів з боку нацистів, зокрема штурму Празького університету. Окупанти закрили всі чеські виші, понад 1200 студентів потрапили до концентраційних таборів. 17 листопада, без будь-якого суду та слідства, було страчено дев'ять студентів і викладачів. Щоб увіковічнити пам'ять цих подій, дата 17-го листопада була ознаменована Міжнародним днем усіх студентів. Міжнародна студентська рада (у якій, на той час, було багато студентів-біженців) 17 листопада 1941 року в Лондоні вперше відзначила день студента. Традиція святкування була продовжена і наступником Ради – Міжнародним союзом студентів. Разом із Європейською студентською радою та іншими громадськими організаціями день Студента оголосили офіційною пам’ятною датою ООН.
  У виступах студентів було згадано і те, що у 1989 році, знову в Чехії, незалежні студентські лідери спільно з Соціалістичним союзом молоді організували масову демонстрацію для відзначення Міжнародного дня студента. 50-ий день студента давав можливість висловити невдоволення комуністичною партією Чехословаччини. Те, що розпочиналося як мирний захід, перетворилося під кінець дня у акт насильства. Велика кількість учасників була побита поліцією та представниками інших силових структур. У демонстрації брало участь 15000 осіб. Жорстокі дії поліції підняли студентів та акторів театру на страйк. Розпочалися масові заворушення. Таким чином, події, пов’язані з відзначенням Міжнародного дня студента, стали каталізатором Оксамитової революції у Чехословаччині. День демократії та боротьби за свободу відзначається сьогодні як офіційне свято у Чехії та Словаччині.
Після падіння Берлінського муру та прогресивної кризи в середовищі Міжнародної студентської ради, відзначення 17-го листопада проводилося лише у кількох країнах без будь-якої міжнародної координації. Проте, під час проведення Світового соціального форуму в Мумбаї (Індія) у 2004 році, низка міжнародних та національних молодіжних організацій вирішила провести свято на глобальному рівні. Того ж року студентський рух отримав відчутний поштовх. Відзначення Міжнародного дня студента триває і донині.
  На завершення студенти зазначили, що «Сучасні студенти значно відрізняються від тих, які навчалися за часів заснування цього свята. Однак, нас об’єднує спільна риса, а саме – відчуття взаємної допомоги і дружньої підтримки. Як і тоді, сучасна університетська молодь гуртується для захисту своїх інтересів і з оптимізмом дивиться у майбутнє, адже наше майбутнє залежить тільки від нас».

Image14
Куратор групи, професор Священко Зінаїда Василівна, закликала студентство святкуючи, обов’язково пам’ятати своїх ровесників, які загинули в боротьбі за свободу, демократію, людську гідність і запропонувала вшанувати пам'ять загиблих в далекі трагічні роки і тих, хто втратив життя боронячи незалежність України хвилиною мовчання.