ІCТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ!

ОГОЛОШЕННЯ


viber 2023 11 20 17 24 20 361 1 


Тиждень історика 2024 з посиланнями 1 1 

50

Міжнародний День пам’яток та історичних місць (в Україні – День пам’яток історії та культури)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

    Цей День, встановлений у 1983 р. Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам'яток і визначних місць (ІКОМОС), створеної при ЮНЕСКО, відзначається з 18 квітня 1984 р.
   У 1924 р. у СРСР Інструкцією Наркомосу був розроблений план, за яким виконавчим комітетам ставилося в обов'язок стежити за тим, щоб «городища, кургани, могильники та інші місця, що представляють історичну цінність, не розорювалися, не розкопувалися в будь-яких господарських цілях, а в колі пам'яток залишалася б недоторканою охоронна смуга від одного сажня і більше, залежно від розміру і значення пам'ятки». У 1934 р. прийнято постанову, згідно з якою заборонні заходи Указу стали вважати застарілими і непридатними внаслідок величезного розмаху господарського будівництва. У 1976 р. був прийнятий Закон «Про охорону і використання пам'яток історії та культури», але цей закон фактично не працював. На сьогоднішній день ситуація ще гірша, оскільки відповідних законів або немає, або їх не дотримуються, пам'ятки, історичні місця та заповідні зони нещадно знищуються, а винні в цьому не несуть, як правило, ніякого покарання.
  У Європі до історії ставляться набагато дбайливіше, там зберігають навіть історичні ландшафти і пейзажі місцевості. Наприклад, у Франції проводять відновлювальні роботи ландшафтів пам'ятних місць навіть після археологічних розкопок, а на півночі Англії у практично незайманому вигляді збережений Адріанів вал, що простягнувся на 117 кілометрів, а побудований був ще при римському імператорі Адріані для охорони північних рубежів Імперії.
    В Україні цей день має назву «День пам'яток історії та культури». Він встановлений відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 р. № 1062/99, відтоді його відзначають щорічно 18 квітня.
   В Україні правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь врегульовані Законом України «Про охорону культурної спадщини». За цим законом обʼєкти культурної спадщини, які перебувають на території України, охороняються державою.
  Законом «Про охорону культурної спадщини» визначено також повноваження Кабінету міністрів України у сфері охорони культурної спадщини. Зокрема, занесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та внесення змін до нього щодо пам'яток національного значення; подання у відповідні міжнародні інстанції пропозиції про занесення пам'ятки до Списку всесвітньої спадщини; надання дозволу на переміщення (перенесення) пам'ятки національного значення; затвердження Списку історичних населених місць України та змін, внесених до нього; оголошення комплексів (ансамблів) пам'яток історико-культурними заповідниками державного значення та територій історико-культурними заповідними територіями.


1

     Історичний факультет цей день присвятив прибиранню кладовища козацького поселення Карабанове, як відгомін епохи Катерини ІІ та її причетність до українського козацтва у ХVІІІ ст. Були приведені у відповідний порядок згідно поминального ритуалу могили наших славних предків, проведено пізнавальну екскурсію, прослухано цікаву інформацію щодо історичного поселення, укріплено основний експонат кладовища – Козацький хрест.

2      

5       
     Козацький хутір відвідала делегація історичного факультету на чолі з деканом Карасевичем А.О. у такому складі: Бойко О. В., Лопушан В.П., студенти – Чернецька Влада, Фурман Ірина, Свиридюк Олена, Залевський Сергій, Вихватнюк Іван, Шиньковий Олег, Лукієнко Артем.

4

    

6