Історики рекомендують

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Варто прочитати

Голодомор на Луганщині 1932-1933 рр.: Науково-документальне видання / М. М. Старовойтов, В. В. Михайличенко. — К.: ВД “Стилос”, 2008. — 288 с., іл.
Мовою документів книга відтворює жахливі картини найтрагічнішої події в історії України — Голодомору 1932-1933 років на регіональному рівні. На сторінках вміщено матеріали викривного характеру, що стосуються Луганської області, які впродовж десятиліть становили державну таємницю, відводили руку покарання від справжніх винуватців геноциду українського народу. Цей збірник — перше в Україні видання регіональних документів з тематики Голодомору, виданий обласним архівом, а також данина світлої пам’яті тисяч невинних жертв Голодомору.
Стасюк О. Геноцид українців: деформація народної культури. — К.: ВД «Стилос», 2008. — 224 с.
У книзі на основі документальних матеріалів та усної історії розкривається етнографічний аспект геноциду Українського народу. Масив документальних матеріалів та усних свідчень, використаних під час дослідження, неспростовно доводять масштаб руйнівного впливу на всі сфери української традиційної культури, внаслідок чого була порушена тяглість народних традицій та перерваний природний зв’язок між поколіннями.
Автор зосередила увагу на питаннях причин руйнації української традиційної культури більшовицькою владою, процесів деформації традиційного способу життя українського селянства, деморалізації традиційної поведінки селян внаслідок репресивної політики влади, громадських новоутвореннях та їхньому впливі на звичаєве право українського селянства. Також у монографії змістовно розкриті руйнівні зміни у культурі українського селянства: зміни у харчуванні селян, деформацію родинної обрядовості, нищення релігійності селянства та насадження радянських свят і руйнацію народних промислів і ремесел.
Голодомор 1932-1933 років в Україні: документи і матеріали / Упоряд. Р.Я. Пиріг; НАН України. Ін-т історії України. — К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2007. — 1128 с.
У книзі вміщено великий комплекс документів і матеріалів, які переконливо розкривають причини, перебіг, масштаби та наслідки страшної соціогуманітарної катастрофи українського народу, інспірованої радянським політичним режимом на початку 1930-х років. Це найповніше тематичне зібрання автентичних джерел з історії українського Голодомору.
У книхі подано документи Політбюро ЦК ВКП(б) і Політбюро ЦК КП(б)У, РНК СРСР і РНК УСРР, місцевих партійних та радянських органів, установ ДПУ, суду, прокуратури, міліції, листування Й. Сталіна, Л. Кагановича, В. Молотова, С. Косіора, В. Чубаря та інших; численні звернення селян — листи, заяви, скарги, прохання. Публікуються унікальні щоденникові записи очевидців голодомору. Вміщено також матеріали зарубіжних дипломатичних представництв, організацій української еміграції, міжнародної громадськості.
Розсекречена пам’ять: Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД. — К.: ВД «Стилос», 2007. — 604 с.
У виданні представлено документи радянських органів державної безпеки — Державного політичного управління (ДПУ) та Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС), що містять додаткову архівну інформацію про причини, перебіг і наслідки найстрашнішої трагедії в історії українського народу ХХ століття — Голодомору 1932-1933 років. Документи розповідають про здійснення органами держбезпеки масових політичних репресій, у тому числі й з метою приховування правди про Голодомор. Майже 70 років ці документи зберігалися під грифами секретності і були недоступними для дослідників.
Борисенко В.К. Свіча пам’яті: усна історія про геноцид українців у 1932-1933 роках. — К.: ВД «Стилос», 2007. — 288.
У книзі доктора історичних наук, професора В.К. Борисенко, на основі матеріалів усної історії розкривається глибина трагедії українського народу під час Голодомору-геноциду у 1932-1933 роках. Крім вступної наукової статті автора книга містить свідчення очевидців Голодомору. Унікальність книги полягає в тому, що свідчення охоплюють усі регіони України, що постраждали від того лиха. Усні свідчення неспростовно доводять, що акція геноциду українських селян була чітко спланованою більшовицькою владою Кремля.
Роберт Конквест. Жнива скорботи. Радянська колективізація і Голодомор. / Пер. з англ. Н. Волошинович, З. Корабліної, В. Новак; Літ. Опрацювання А. Криштальського. — Луцьк: ВМА «Терен», 2007. — 456 с.
Книга є перевиданням всесвітньовідомого дослідження американського історика Роберта Конквеста, яке побачило світ у 1986 році під назвою «The Harvest of Sorrow». Це одна з найгрунтовніших праць, яка була написана в часи, коли не тільки в колишньому Радянському Союзі, а й у багатьох країнах Заходу не визнавали навіть сам факт Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Дослідження всебічно розкриває правду про геноцид проти українського народу, насамперед його штучність та спланованість радянським тоталітарним режимом.
Видано за підтримки Посольства США в Україні.
Голод в Україні. Вибрані статті. — Луцьк: ВМА «Терен», 2006. — 164 с.
Ця книга є збірником статей, другим перевиданням того, що був вперше надрукований у 1985 році в Нью-Йорку. Основною метою упорядників книги тоді було зібрати декілька існуючих статей — наукових та у вигляді мемуарів — в одне видання, яке дало б читачам в Україні можливість докладно ознайомитись з цією темою. Перше видання цього збірника було здійснене спеціальним кишеньковим форматом, для полегшення його ввезення в Україну. Збірник містить як наукові статті, так і спогади сучасників тих гірких подій.
Видано за підтримки Посольства США в Україні.
«Рафаель Лемкін: Радянський геноцид в Україні» (стаття 28 мовами) / Редактор Роман Сербин, упорядник Олеся Стасюк. — К.: Майстерня книги, 2009. — 208 с. Ця книга містить статтю відомого правника Рафаеля Лемкіна, ідеолога Конвенції ООН про попередження злочинів геноциду та покарань за нього, перекладену 28 мовами світу.
Роберт Конквест. Великий терор. Сталінські чистки тридцятих років. / Пер. з англ. Н. Волошинович, З. Корабліної. — Луцьк, Волинська мистецька агенція «Терен», 2009. — 880 с.
Видано за підтримки Посольства США в Україні.

Варто подивитися

З темою Голодомору 1932-1933 рр. як геноциду української нації можна ознайомитися, переглянувши наступні фільми:
«Хлібна гільйотина», 2008 рік. Документальний фільм. Автор сценарію і режисер Ігор Кобрін
«Голод — 33», 1991 рік. Повнометражний художній фільм за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь». Автори сценарію — Сергій Дяченко, Лесь Танюк, режисер — Лесь Янчук
«Свіча Джеймса Ернеста Мейса», 2007 рік. Документальний фільм. Автор сценарію — Ігор Каблак, режисер Наталія Сущева
«Живі», 2008 р. Автор ідеї фільму Президент України Віктор Ющенко. Режисер — Сергій Буковський.
«Великий злам» з циклу «Невідома Україна», 1993 рік. Автор сценарію і режисер — Сергій Лисенко
«Ой горе, це ж гості до мене», 1989 рік. Документальний фільм. Автори сценарію — Павло Фаренюк, Олександр Коваль, Федір Зубанич, режисер — Павло Фаренюк
«Жити заборонено»
«Голодомор: технологія геноциду», 2006-2007 рр. Режисер — Віктор Дерюгін.

 

Сайти про Голодомор

1. До 75-х роковин Голодомору. Спеціальний розділ сайту Міністерства закордонних справ України

http://www.mfa.gov.ua/mfa/ua/publication/content/14504.htm

2. До 75-х роковин Голодомору. Спеціальний розділ сайту Служби безпеки України

http://ssu.kmu.gov.ua/sbu/control/uk/publish/category?cat_id=63245

3. Голодомори в Україні. Спеціальний розділ сайту Державного комітету архівів України

http://www.archives.gov.ua/News/Holod.php

4. Програма «Уроки історії: Голодомор 1932-33 рр.» МБФ «Україна 3000»

http://ukraine3000.org.ua/yesterday/vchora/5216.html

5. Голодомор 1932-33 рр. Харківська область.

http://www.golodomor.kharkov.ua

6. Громадський проект «Меморіали Комісії Конгресу США по українському голоду 1932-33 рр. у мережі»

http://www.maidan.org.ua/holodomor

7. Меморіальний сайт “Famine-Genocide”

http://faminegenocide.com

8. Бібліографія та анотований покажчик матеріалів про Голодомор (НТШ у Нью-Йорку)

http://shevchenko.org/famine

9. Штучний Голод-Геноцид 1932-33 рр. в Україні

http://www.infoukes.com/history/famine

10. Голод в Україні. Мультимедійна довідкова презентація

http://www.historywiz.com/ukrainefamine.htm

 

NCt6KHlevpw