18

    Час неможливо зупинити і незабаром сьогоднішній рік стане уже історією. Мабуть, його незвичний формат згідно статусу ще довго будуть вивчати наші нащадки. Хоча, судячи лише по одній суттєвій характеристиці, як рік війни – він піде в історію, як один із трагічних і героїчних рубіконів епохи. Епохи боротьби людськості зі злом, зрадою і невгамовним прагненням Кремля поставити наш народ на коліна. Не вийшло, уже встигли обпектися і подавитися тією землею, яку захотіли загарбати! Хоча принесли народу України безмежне горе – більше десяти тисяч українців віддали своє життя на полі брані за нашу Свободу. Вічна їм пам'ять, Солдатам Свободи і уклін мільйонів до святої української землі за той подвиг, що вони здійснили!

12
      Історичний факультет Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини упевнено йде в ногу з часом. Набуває реальності гуманна реабілітаційна програма «Солдати повинні повертатися додому з війни», згідно якої налагоджено стосунки з міськими та районними військкоматами 6 областей України (43 військкомати), спілками АТО. Лише у 2017 р. серед абітурієнтів, які набули статусу студентів історичного факультету, є 34 воїни російсько-української гібридної війни початку 2014 р. Уже перша сесія показала, що ми на вірному шляху – до нас прийшли люди, які хочуть знати біографію свого народу й історію своєї держави. Не ту, яку нам нав’язували століттями російські історики і політики, бо так вигідно було Кремлю. А ту, яку у віках формували і відстоювали наші героїчні предки – історію формування української національної ідеї.

61
     За рік, що проходить, історичний факультет працював відповідно до своєї концепції розвитку. В навчальній сфері (заступник декана, доктор історичних наук, професор Священко З.В.) вирішувалися питання акредитації у майбутньому нових освітніх програм, розширення ліцензійного обсягу бакалаврату (спеціальність 032 Історія та археологія, до 110 осіб) та магістратури (спеціальність Середня освіта (Історія), з 60 до 110.), удосконалення та розробки освітніх програм і навчальних планів згідного нового Закону «Про освіту», підготовки документації на семестрові сесії і випускну атестацію, проведення ректорських та деканських контрольних робіт, семестрових атестацій і ряд інших питань, що стосуються навчального процесу.

58
      На рівні вимог до заочної освіти спрацювала завідувач заочною формою навчання факультету Макаренко Ольга Миколаївна. Досить продумано побудувала свою роботу на факультеті в статусі лаборанта і відповідального за факультетський сайт Пащенко Марія Валеріївна. Відповідальною була протягом року до своїх обов’язків диспетчера факультету Німенко Людмила Прокопівна. Немає зауважень виробничого і дисциплінарного характеру до лаборантів кафедр і лабораторій: кафедри філософії та суспільних наук Гончарової Ольги, Терпан Ірини; лабораторії «Соціовимір» – Росляк Вікторії, лабораторії «Археологія Уманщини» – Качур Яни, кафедри всесвітньої історії та методик навчання – Крупочкіної Євгенії, Вихватнюк Ліни; кафедри історії України Дідур Юлії, лабораторії «Історичне краєзнавство Уманщини» – Даниленко Наталії; завідуючої музеєм історії УДПУ імені Павла Тичини Джагунової Олени. Уже в новому році буде розгорнута нова експозиція в музеї присвячена російсько-українській війні. Цікаві задуми виношує завідувач кабінетом історико-краєзнавчого музею, керівник пошукової експедиції факультету Бойко Олег Володимирович, який працює над темою святилищ, пошуками інформативного матеріалу древнього поселення епохи Київської Русі на території історичної Уманщини – містом Кудрін. Досить солідно в теоретичному і консультативному аспекті підсилює виконання названих пошукових робіт Лопушан Володимир Пилипович. Уже сьогодні зібрана первинна база артефактів з археологічної спадщини народів різних епох, що є предметом розмови про відкриття на факультеті подібного музею.

62
     Якщо говорити про навчальну роботу, то слід звернути увагу на такий її важливий чинник як успішно проведені різноманітні практики студентів. Це і археологічна – після І курсу (відповідальні – професор Біляєва С.О. і викладач Діденко К.В.), архівна і музейна – після ІІ курсу (відповідальні доцент Скус Ольга Володимирівна, викладач Янчук Михайло Михайлович), правова – після ІІІ курсу (відповідальна викладач Родік Тетяна Петрівна) і навчальна – на ІV і Магістратурі – відповідальна доцент Возна Зоя Олександрівна. Завдячуючи їх принциповому підході до такої важливої складової навчального процесу, серйозних зауважень упродовж року не було.

56
     Є ряд успіхів і в науковій роботі (заступник декана з наукової роботи кандидат соціологічних наук, доцент Бержанір Анатолій Леонідович). Цього року на факультеті було захищено дві кандидатські дисертації – Тацієнко Віталій (науковий керівник, професор Кузнець Тетяна Володимирівна) і Куценко Сергій (науковий керівник, професор Священко Зінаїда Василівна). Написано ряд монографій і навчальних посібників, які забезпечують основні курси навчальної програми, особливо ті, де є необхідність ліцензування і акредитації. Проведено заплановану кількість наукових і навчально-методичних конференцій і круглих столів різних статусів і рангів. А головне – перемоги наших вихованців на Всеукраїнському подіумі. Так, студентка IV курсу Вершигора Наталія стала переможцем Всеукраїнського конкурсу наукових студентських робіт (І місце) 2017 р. (науковий керівник професор Кузнець Т.В.). Переможцями Всеукраїнського турніру з філософії (ІІІ місце) Київ-2017 р. стали Вершигора Наталія, Рябоконь Дарія, Безверхній Дмитро (наукові керівники – кандидат філософських наук, доцент Запорожець Микола Олексійович, кандидат філософських наук, доцент Фуркало Володимир Ісакович, кандидат філософських наук, доцент Фуркало Вікторія Станіславівна). Переможцями Всеукраїнського турніру з історії (ІІІ місце) Київ-2017 р. стали Вершигора Наталія, магістранти Рябоконь Дарія, Безверхній Дмитро, Бойцун Вероніка і студентка ІV курсу Караман Олеся (наукові керівники професор Кривошея Ігор Іванович і професор Кривошея Ірина Іванівна). Переможцем Олімпіади з «Політології, як предмету вивчення» (ІІ місце) стала магістрантка Гончарова Ольга (науковий керівник, професор Карасевич Анатолій Олександрович).

59
     Згідно вимог часу і за індивідуальним планом працювали: Навчально-дослідна лабораторія «Історичне краєзнавство Уманщини» (завідувач доктор історичних наук, професор Кузнець Тетяна Володимирівна); Навчально-дослідна лабораторія «Соціовимір» (завідувач кандидат політичних наук, доцент Балановський Ярослав Михайлович); Навчально-дослідна лабораторія «Археологія Уманщини» (завідувач доктор історичних наук, професор Біляєва Світлана Олександрівна).

57     Актуальною на факультеті є міжнародна діяльність, де заступником декана є викладач кафедри всесвітньої історії та методик навчання Устенко Альона Анатоліївна. За 2017 р. пройшли стажування за кордоном: Опацький І.Ю. у місті Єрусалим, став учасником Дванадцятого семінару з історії Другої світової війни та в історії Голокосту в Європі; Барвінок О.В., Возна З.О., Тацієнко В. С. пройшли стажування в Академії імені Яна Длугоша в Ченстохові (Республіка Польща); Цимбал В.О пройшов стажування у Весняній школі гуманітарних наук (м. Вільнюс, Литва); професор Біляєва С.О. взяла участь у двох міжнародних проектах; професор Лозко Г.С. взяла участь у проекті «Мовчазний урок» (Бразилія); викладач Опацький І.Ю. отримав грант від Наукового товариства імені Тараса Шевченка в США і був учасником міжнародного освітнього семінару у місті Миколаєві. В цілому викладачі факультету взяли участь у понад 40 Міжнародних конференціях (Польща, Молдова, Білорусь, Словенія, Азербайджан та ін.).

17
    Досить солідно спрацювала заступник декана з виховної роботи, кандидат історичних наук Шауренко Анна Володимирівна, яка зуміла об’єднати зусилля студентської Ради факультету (голова студентської Ради Пересунько Мирослава) і охопити найбільш важливі події, які торкаються історичного знання і політичної культури України. Це і події пов’язані з Революцією Гідності, російсько-українською війною, Героями Крут і Українською Народною Республікою (1917 – 1920 рр.), роки Великого терору та Голокосту, Голодомори в Україні і Афганська війна, Незалежність України і боротьба за цілісність нашої держави та багато інших героїчних сторінок в долі українського народу. А як чудово пройшла презентація першого курсу, як один з етапів включення нового поповнення в єдину факультетську родину! А саме ставлення старшокурсників до першокурсників під час підготовки до презентації показали на практиці єдність колективу факультету як єдиного цілого. Досить гарно була поставлена екскурсійна робота. Це дало можливість відвідати ряд історичних місць від Ямпільської Дністровської Січі до Чигиринської резиденції Богдана Хмельницького, від Яремчі і Буковеля до Києва і Переяслава-Хмельницького. А візити до музеїв генерала Дерев’янка Кузьми Миколайовича і Чорновола В’ячеслава Максимовича, українського політика і політичного в’язня, провідника українського національно-демократичного визвольного руху кінця 80-х – 90-х рр., Героя України (2000 р., посмертно). Майже дві сотні студентів і викладачів змогли доторкнутися до історичної героїки прийдешніх поколінь! А це найважливіший і найвищий ступінь в патріотичному вихованні молоді. Ряд заходів і серійних тематичних виставок було запропоновано у лабораторії «Відродження нації» (завідувач Карасевич Оксана Олегівна).

49
    Очевидно, що одним із важливих чинників роботи факультету була вступна компанія. Добре спрацював заступник декана з профорієнтаційної роботи Опацький Ігор Юрійович. Було продумано і на робочому засіданні активу факультету визначено основні напрямки роботи факультету та індивідуальної роботи викладачів. В цілому, факультет впорався із поставленими завданнями і план вступу був виконаний. Так, на перший курс «Бакалавр» зараховано 60 абітурієнтів, на перший курс «Магістр» – 102 абітурієнти. Вперше на факультеті з’явилися студенти, які були зараховані після коледжу, і воїни АТО. Слід подякувати і екзаменаційним комісіям – доцент Гордієнко В’ячеслав Володимирович – голова комісії, члени – Устенко Альона Анатоліївна, доцент Возна Зоя Олександрівна; доцент Голобородько Валентина Михайлівна – голова комісії, члени – Кукуруза Антоніна Василівна, доцент Скрипник Олена Миколаївна; професор Кривошея Ірина Іванівна – голова комісії, члени – Янчук Михайло Михайлович, доцент Скус Ольга Володимирівна.

53
    Добре була поставлена робота на кафедрах факультету: історії України, (завідувач професор Кузнець Т.В.), всесвітньої історії та методик навчання (завідувач професор Кривошея І.І., а з жовтня 2017 р. доцент Горохівський П.І.), філософії та суспільних дисциплін (завідувач доцент Шачковська Л.С.). Це дало можливість виконати завдання, які були поставлені перед факультетом у навчальній, науковій, виховній і профорієнтаційній роботі.

55
    Дякуючи керівництву університету, ректору, професору Безлюдному Олександру Івановичу, головному бухгалтеру Ареп’євій Олені Вікторівні, проректору з АГЧ Гнатюк Людмилі Володимирівні змінився сам вигляд кафедр і аудиторій факультету, зроблено капітальний ремонт 30-ї секції, де проживає 31 студент різних курсів. Поповнено комп’ютерний клас факультету, замовлено ряд навчальних підручників і посібників необхідних для акредитації нових освітніх напрямків.

60
    Це не повний перелік тих основних складових роботи факультету, над якими працював колектив у минулому році. В новому році є ряд питань, які будуть доленосними на факультеті, бо такий час в державі. Факультет веде підготовку до нової вступної компанії, принципово будуть переглянуті підходи до наукової роботи і захисту дисертацій. Ми завжди у пошуках нових форм виховної роботи і національно-патріотичного виховання. Весь колектив це усвідомлює уже сьогодні напередодні Нового 2018 року. Хочеться подякувати всьому колективу за його бездоганну, творчу і професійну роботу у справі розвитку нашої Альма Матері!


Дорогі друзі, дорога студентська громадо факультету!
Деканат, профспілка і студентська Рада вітає Вас з НОВИМ 2018 р. і РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ!

Знов Новий рік вже традиційно стукає в вікно,
І Дід Мороз дарує у дорогу Вам найкращі побажання.
І новорічний сніг за звично ніжно білим полотном,
Приносить в дім від світу щирих друзів привітання.

І я вітаю всіх Вас із Різдвом Христовим й Новим роком!
Хай принесе він в будні Ваші миру, щастя і тепла!
Щоб все задумане напередодні не минуло дім Ваш боком,
А головне, щоб він удався й птиця вдачі Вас знайшла.

Отож, у Новім році будьте в злагоді, а головне – усі здорові,
В дарунок Бог Вам у дорогу зичить людськості і доброти.
Щоб Новий рік знов воскресив забуті мирні будні нові,
В яких нам в єдності у новім вимірі до перемоги йти.

 13

14

15

16