Кафедра створена у 2005 році (наказ № 199 від 15.07.2005 року). У її складі 11 науково-педагогічних працівників, з яких 8 штатних і 3 сумісники. Серед штатних: 1 доктор історичних наук, професор, 7 кандидатів історичних наук (6 доцентів і 1 викладач). Серед сумісників: 1 кандидат історичних наук, викладач і 2 викладачі. Резерв науково-педагогічних працівників готується в аспірантурі: двоє сумісників опановують освітньо-наукову програму 032 Історія та археологія для третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти.
Склад кафедри
Кафедра історії України забезпечує викладання наступних дисциплін:
Загальне академічне навантаження по кафедрі складає 8 880 годин.
Кафедральна тема «Історико-регіональні аспекти історії України» (Держ. реєстр. № 0116 004805, номер і дата супровідного листа 723/01; 18.03.16 р.).В рамках кафедральної теми виконується дисертаційне дослідження:
Перепелюк Ольга Максимівна «Церковні хори в Київській єпархії ХІХ – початку ХХ ст.» (науковий керівник проф. Кузнець Т.В.).
Головні наукові напрями, над якими працюють викладачі кафедри історії України:
- історичний розвиток Правобережної України від найдавніших часів до сьогодення;
- тенденції і особливості розвитку історичної науки (історіографія);
- історичне краєзнавство Уманщини.
Кафедра історії України співпрацює з науковими інституціями та осередками:
План науково-методичного семінару
Перспективний план підвищення кваліфікації 2023-2028 рр.
Контактна інформація
Адреса: кімн. 111, вул. Садова, 28, м. Умань, Черкаська обл., 20300
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Кафедра всесвітньої історії розпочала свою діяльність у складі історичного факультету з вересня 2006 року. У вересні 2007 року кафедра була реорганізована в кафедру всесвітньої історії та правознавства. З лютого 2009 року при кафедрі розпочала роботу Науково-дослідна лабораторія «Археологія Уманщини». У 2014 році кафедра реогранізована в кафедру загальної історії, а з 1 вересня 2017 року перейменовано на кафедру всесвітньої історії та методик навчання.
Завідувач кафедри всесвітньої історії та методик навчання кандидат історичних наук, професор Кривошея Ігор Іванович.
На кафедрі всесвітньої історії та методик навчання працюють 13 викладачів, з них 2 доктори історичних наук, 3 професори, 11 кандидатів історичних наук та 2 кандидати педагогічних наук.
Склад кафедри
Основні дисципліни, викладання яких забезпечує кафедра:
Основні напрями науково-дослідницької діяльності вчених:
Кафедральна тема досліджень «Східна Європа з найдавніших часів і до сьогодення: економічні, суспільно-політичні та культурні процеси»
План роботи науково-методичного семінару
Підсумки роботи науково-методичного семінару
План видавничої діяльності кафедри
Контактна інформація
Адреса: кімн. 301а, вул. Садова,28, м. Умань, Черкаська обл., 20300
Тел.: (04744) 3-40-44
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Історія кафедри:
Кафедра була створена у 1930 році. Завідувачами кафедри почергово були: М.Б. Шакало, І.Н. Побережний, М.І. Трегуб, Г.К. Семенов, Березовчук Д.М., Найдіон В.О., Тукмачев П.П., Карасевич А.О., Фещенко В.Т., Лисий І.Я., Савенок В.П., Леухін Л.Г., Запорожець М.О., Лисенко Л.Г., Степико М.Т., Карасевич А.О., Шачковська Л.С.
На час створення історичного факультету (2005 рік) кафедра була включена до його складу під назвою «кафедра філософських дисциплін». Згодом назва стала іншою – «кафедра філософії та суспільствознавства» і існувала вона до 2014 року. З 1-го серпня 2014 року за наказом ректора № 555 о/д попередню назву змінено на таку: «кафедра суспільних дисциплін».
З 1-го вересня 2017 року кафедру суспільних дисциплін перейменовано на кафедру філософії та суспільних дисциплін за наказом ректора № 507 о/д, а з 1 вересня 2020 року за наказом ректора № 945 о/д року кафедру філософії та суспільних дисциплін перейменовано на кафедру соціальних і правових дисциплін.
Склад кафедри
Кафедра забезпечує викладання таких навчальних дисциплін:
Науково-дослідницька діяльність:
Тема науково-дослідної роботи кафедри: «Соціально-філософські виміри сучасного українського суспільства» (номер державної реєстрації 0111U007557). Ця тема за цільовим призначенням є довгостроковим теоретичним дослідженням на основі філософського, соціологічного, політологічного, правничого аналізу функціонування українського суспільства на сучасному етапі його розвитку. Наукові дослідження спрямовані на розширення знання актуального стану українського суспільства з тим, щоб пізнати специфіку законів і закономірностей його розвитку і визначати шляхи удосконалення суспільних відносин, підвищення рівня духовності громадян України тощо.
Пріоритетні напрями досліджень: соціальні виміри актуального стану українського суспільства (доц. Балановський Я. М.), соціально-філософський аналіз формування суспільної свідомості українців (доц. Запорожець М. О.), актуальні проблеми соціальної філософії (доц. Фуркало В. І.), соціальні аспекти підприємницької діяльності (доц. Бержанір А. Л.), актуальні проблеми релігієзнавства (доц. Фуркало В. С.), ментальні імперативи соціальної самобутності українців (доц. Фицик І. Д.), політичні інститути та процеси в Україні та світі (доц. Шачковська Л. С.), механізми формування правової культури (доц. Коваль Д. С.), формування ефективного механізму адміністративно-правового регулювання діяльності дендрологічних парків України (ст. викл. Родік Т. П.), теоретичні аспекти формування соціальної сфери села (ст. викл. Максимчук О. В.), філософські аспекти сучасної освіти (викл. Кожушко Т. В.), особливості кримінальної відповідальності та форм її реалізації (викл. Пархета В. І.),
При кафедрі діють такі лабораторії:
З 2021 року кафедра є базою для проведення ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з політології.
Наукові здобутки студентів під керівництвом викладачів кафедри:
Під керівництвом проф. Карасевича А. О. у 2017 році студентка ІV курсу історичного факультету Гончарова О. зайняла ІІ місце у II етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з політології, у 2021 році студент IV курсу історичного факультету Доценко М. зайняв ІІ місце у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з політології.
Під керівництвом доц. Цимбала В. О.,проф. Шачковської Л. С. у 2018 році студенти ІV курсу історичного факультету зайняли ІІ місце у VIII Всеукраїнському конкурсу «Моральний вчинок».
Доц. Фуркало В. І., доц. Фуркало В. С., доц. Запорожець М. О. здійснювали консультування університетської студентської команди для участі у Всеукраїнському студентському турнірі з філософії (результати: ІІІ місце 2017 р., ІІ місце 2018 р., ІІІ місце 2019 р., І місце 2020 р.).
Доц. Фицик І. Д. був членом журі Всеукраїнського студентського турніру з філософії (2016–2020 рр.).
Викладачі кафедри є науковими консультантами учнівських робіт МАН та членами журі ІІ та ІІІ етапів конкурсу учнівських робіт МАН (проф. Шачковська Л. С., доц. Фуркало В. І., доц. Фуркало В. С., ст. викл. Родік Т. П.).
12 доцентів кафедри здійснюють керівництво роботою студентських наукових гуртків, результатом яких є публікації студентських статей у наукових збірниках та участь у конференціях різного рівня.
План роботи кафедри 2023/2024 н. р.
План роботи науково-методичного семінару кафедри на 2023/2024 н. р.
План підвищення кваліфікації (стажування) на 2023/2024 н. р.