50

Лабораторії

Науково-дослідна лабораторія «Відродження нації»

      Науково-дослідна лабораторія «Відродження нації» створена у 2015 р. (наказ № 964 від 1 грудня 2015 р.). Очолює лабораторію Карасевич Оксана Олегівна.

    Робота лабораторії спланована, ведеться системно і досить плідно. Основні напрямки роботи лабораторії знайшли відображення у перспективному плані, який складаний на 2015-2019 рр.
     Метою діяльності лабораторії є залучення наукового і виховного потенціалу університету і факультету, міської та районної адміністрації, шкільних та виховних закладів області для розвитку пріоритетних напрямків у галузі вивчення вітчизняного та зарубіжного досвіду національно патріотичного виховання особистості.
     Основним завданням лабораторії є:
• Керувати всіма видами діяльності лабораторії з національно-патріотичного виховання студентів та співробітників університету.
• Періодична організація і проведення тематичних заходів у руслі завдань національно-патріотичного виховання студентської молоді.
• Організовувати навчально - методичну роботу, розробляти сценарії круглих столів, зустрічей з відомими постатями України і Черкаського краю та інших різноманітних тематичних заходів у формуванні української нації.
• Періодично проводити тематичні виставки з національно-патріотичного життя університету та України.
• Зберігати наявні і слідкувати за надходженням нових тематичних матеріалів. Періодично влаштовувати зустрічі з працівниками Наукової бібліотеки, видавництва Києво-Могилянської академії, інституту Національної пам’яті з проблем національного та патріотичного виховання в Україні.
• Координація діяльності лабораторії з іншими навчальними закладами, музеями, культурно-просвітницькими та громадськими установами і організаціями.

1
      24 серпня 2017 р. колектив історичного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини на чолі з деканом професором Анатолієм Карасевичем та жителями міста Умань взяли участь у загальноміських заходах до Дня незалежності України.

2
      В ході заходів, спрямованих на адаптацію першокурсників та формування патріотизму, 5 вересня 2017 р. студенти 1 курсу 14 групи історичного факультету разом із куратором викл. Янчуком М. М. відвідали в ДІАЗ «Стара Умань» мистецьку виставку «Герої серед нас».

3
        Серед захисників Вітчизни є 44 студенти історичного факультету, які в різні часи були і сьогодні є учасниками російсько-української війни 2014-2017 рр.

5
     Бої за Іловайськ, відомі також як Іловайський котел — бойові дії, що розгорнулися під містом Іловайськ Донецької області у серпні 2014 р. на початку чергової російсько-української війни уже у ХХІ столітті.

6
        23 серпня 2017 р. на Центральній площі Умані відбулось урочисте підняття прапора України на центральний флагшток міста. Церемонія, в якій взяли участь студенти історичного факультету на чолі з деканом Карасевичем А. О. відбулася з метою виховання у студентської молоді шанобливого ставлення до державних символів України, формування у неї національної свідомості та патріотизму.

7
      Під час відвідування історичним факультетом Гайсинського військкомату і спілки учасників бойових дій АТО. Своєрідний круглий стіл був присвячений проблемі реабілітації учасників бойових дій.

8
         22 травня – важлива дата для кожного українця. У цей день прах Тараса Григоровича Шевченка, згідно з його заповітом, було перепоховано в Україні.

9
      19 травня у гості до історичного факультету Уманського державного педагогічного факультету імені Павла Тичини завітали в'язні політичних репресій національно-визвольних змагань 70-х рр. ХХ ст., які були активними учасниками другої хвилі дисидентського руху на Уманщині – хмельничанин КУЗЬМА ІВАНОВИЧ МАТВІЮК і уманчанин БОГДАН ДАНИЛОВИЧ ЧОРНОМАЗ.

10

       Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Його відзначають щороку в третій четвер травня (будній день). Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив'язаним до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.

11

     16 травня 2017 р. на історичному факультеті відбувся КРУГЛИЙ СТІЛ присвячений подіям Другої світової війни, а саме її завершальному етапу напередодні Великої перемоги над нацизмом. Враховуючи події останніх років у стосунках України і Росії, процесам декомунізації у нашій державі і, відповідно, формування нового світобачення українців, виникла нагальна потреба переглянути ціннісні орієнтири сьогодення. І переглянути таким чином, щоб не порушити принципи святої пам'яті про тих, хто не повернувся з поля брані, захищаючи світ від нацизму.

12

    У пам'ять про Євромайдан і Небесну Сотню студентським активом історичного факультетом на чолі зі студеканом –Максимом Стангрітом та під керівництвом заступника декана з виховної роботи – Анни Шауренко, у вестибюлі нового корпусу УДПУ імені Павла Тичини було представлено тематичну виставку «Пам'яті Героїв Небесної Сотні» та оформленоінформаційний стенд «Миттєвості і обличчя Майдану».

13


    З метою підвищення рівня патріотичного виховання студентської молоді студенти першого курсу історичного факультету 16 березня 2017 р. здійснили екскурсію до Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка», який поєднує села Моринці, Шевченкове, Будище, Вільшану.

14
    З нагоди відзначення 80-річного ювілею від Дня народження непримиренного борця за Україну В'ячеслава Чорновола студенти історичного факультету відвідали його музей на Черкащині у селі Вільхівець.

15

    Основними напрямками діяльності лабораторії є:
1. Дослідження історії і теорії національного і патріотичного виховання на терені української держави;
2. Історіографія проблеми національного та патріотичного виховання у ХХ-ХХІ ст;
3. Національне та патріотичне виховання у роки незалежності України (1991-2016 рр.);
4. Створення фільмотеки художніх і документальних фільмів з проблем національного та патріотичного виховання;
5. Періодичне освітлення роботи історико-політичного клубу «Архів» та тематичних засідань філософського клубу «Таверна» кафедри суспільних дисциплін.

Організаційна структура лабораторії:
Завідувач лабораторіїКарасевич Оксана Олегівна
Лаборант  - Макаренко Ольга Миколаївна

   Наукові співробітники лабораторії:
- Карасевич А.О. кандидат філософських наук, професор, декан історичного факультету;
- Шачковська Л.С. кандидат політичних наук, доцент, завідувач кафедрою філософії та суспільних дисциплін;
- Балановський Я.М. кандидат політичних наук, доцент;
- Бондарь С.С. кандидат політичних наук, доцент;
- Кривошея І.І. кандидат історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії та методик навчання;
- Священко З.В. доктор історичних наук, професор, заступник декана з навчальної роботи;
- Устенко А.А. викладач кафедри всесвітньої історії та методик навчання;
- Шауренко А. В. кандидат історичних наук, заступник декана з виховної роботи;
- Скус О.В. кандидат історичних наук, доцент, голова наукової ради музею історії Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

    До роботи залучаються :

 - Історичний факультет УДПУ імені Павла Тичини;
 - Відділ виховної роботи УДПУ імені Павла Тичини;
 - Кафедра філософії та суспільних дисциплін історичного факультету УДПУ імені Павла Тичини;
 - Кафедра історії України;
 - Кафедра всесвітньої історії та методик навчання УДПУ імені Павла Тичини;
 - Студентська рада історичного факультету
    До наукових досліджень залучаються науковці лабораторії «СОЦВИМІР» члени уманського регіонального відділення Соціологічної Асоціації України., провідні фахівці вищих навчальних закладів України та зарубіжжя, викладачі та студенти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, співробітники музеїв.

Контактна інформація
Адреса: кімн. 308, вул.. Садова 28, м. Умань, Черкаська обл.., 20300
Тел.: (04744) 3-40-44
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Науково-дослідна лабораторія «Археологія Уманщини»

Науково-дослідна лабораторія «Археологія Уманщини» створена у 2009 році, як науково-дослідний підрозділ Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.
Метою діяльності лабораторії є залучення наукового потенціалу університету та науковців Інституту археології НАН України, Національної Академії наук України, вітчизняних та закордонних навчальних закладів для розвитку пріоритетних напрямків у галузі вивчення давньої історії України, зокрема проведення польових археологічних розвідок і розкопок, камеральної обробки колекцій і інтерпретації археологічного матеріалу та подальшого використання їх результатів в науковій діяльності.

Наукові співробітники лабораторії:
• Біляєва Світлана Олександрівна – завідуюча лабораторією, доктор історичних наук, професор кафедри загальної історії.

DSC 8402

Наукові співробітники лабораторії:

Корвін-Піотровський О.Г. – кандидат історичних наук, вчений секретарІнституту археології HAH України;
Чабанюк В.В. – директор Державного історико-культурного заповідника«Трипільська культура».
Кривошея І.І. – кандидат історичних наук, професор, зав.кафедризагальноїісторії;
Священко З.В. – доктор історичних наук, професор кафедри загальної історії;
Горохівський П.І. – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри історії культури та методики навчання гуманітарних дисциплін;
Гордієнко В.В. –кандидат історичних наук, доцент кафедри загальної історії;
Скрипник О.М. – кандидат історичних наук, доцент кафедри загальної історії;
Барвінок О.В. – кандидат історичних наук, доцент кафедри загальної історії;
Діденко К.В. – викладач кафедри загальної історії;
Устенко A.A. – викладач кафедри загальної історії;
Бойко О.В. – завідувач історико-краєзнавчим музеєм;
Качур Я.М. – лаборант.

 До наукових досліджень залучаються провідні фахівці Інституту археології НАН України, вищих навчальних закладів України та зарубіжжя, викладачі та студенти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, співробітники заповідників, музеїв, пам'яткоохоронних організацій.

Основними завданнями наукової лабораторії є:
• Проведення польових археологічних досліджень (розвідок) і розкопок, камеральна обробка колекцій, інтерпретація археологічного матеріалу.
• Постановка археологічних пам'ятників на облік.
• Археологічна експертиза і оцінка збереженості пам'ятників історико-культурного значення.
• Співробітництво з академічними та іншими науково-дослідними установами і музеями.
• Розробка та реалізація наукових програм дослідження пам'яток археології району та міста у співпраці з науковими установами України та спеціалізованим науково-дослідними організаціями.
• Підготовка і публікація звітів, статей, книг.
• Створення електронного реєстру археологічних пам'яток регіону.
• Розробка планових наукових тем.
• Публікація археологічних та писемних джерел з історії регіону.
• Підготовка комплексних монографій та навчально-методичних посібників.
• Організація конференцій, семінарів, виставок і розробка туристичних маршрутів.
• Забезпечення навчального процесу з курсу археології (читання основних і спеціальних курсів, організація літніх польових шкіл, організація польової археологічної практики).
• Проведення щорічних археологічних читань.
• Отримання студентами знань і навичок проведення наукових досліджень.
• Надання наукової підтримки виконанню курсових, дипломних та магістерських робіт студентів УДПУ імені Павла Тичини згідно тематики досліджень лабораторії.

Пріоритетними напрямами роботи лабораторії є:
• Дослідження давньої історії і культури населення історичної Уманщини.
• Кочовики і археологічні культури Уманщини: археологія взаємодії.
• Трипільська культура як фактор впливу на формування ранньоземлеробських культур.
• Давня металургія.
• Етапи заселення території історичної Уманщини в період енеоліту та епоху бронзи.

До складу лабораторії входять:
• Кафедра загальної історії.
• Історико-краєзнавчий музей.

Суб'єктами співпраці Науково-дослідної лабораторії є:
• Інститут археології НАН України;
• Всеукраїнський благодійний фонд «Трипілля»;
• Державний архів Черкаської області;
• Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура»;
• Державний історико-культурний заповідник «Межибіж»;
• Державний історико-архітектурний заповідник «Стара Умань»;
• Уманський краєзнавчий музей;
• Навчально-наукова лабораторія гончарства, реставрації археологічних знахідок та художньої кераміки.

Результати діяльності НДЛ:
За період існування лабораторії, спільно з Науково-дослідним інститутом археологічних культур Буго-Дніпровського межиріччя, організовано і проведено три міжнародні та дві всеукраїнські наукові конференції: 23 – 24 липня 2009 р. – Міжнародну науково-практичну конференцію «Ранньоземлеробські культури Буго-Дніпровського межиріччя: проблеми дослідження»; 12 квітня 2010 р. – Всеукраїнську наукову конференцію «Поліетнічні племена Буго-Дніпровського межиріччя в епоху раннього залізного віку»; 26 – 29 липня 2011 р. – Міжнародну науково-практичну конференцію «Прадавні землероби Південно-Східної Європи» (до 30-річчя дослідження поселення-гіганта Тальянки); 26 – 27 квітня 2012 р. – Всеукраїнську наукову конференцію «Актуальні проблеми археології, історії та краєзнавства Буго-Дніпровського межиріччя» (присвячену 110-й річниці з дня народження Г.Ю. Храбана); 26 – 28 вересня 2012 р. – Міжнародну наукову конференцію «Історія археології: наукові центри та їх периферія» (присвячену 165-й річниці з дня народження Ф.К. Вовка).

konf-23--24-07-2009-1

konf-23--24-07-2009-2

За результатами конференцій видано п'ять збірників наукових праць, одну колективну монографію.
В рамках виконання проекту видання архівної спадщини відомих археологів, істориків та краєзнавців, здійснено видання архівної спадщини Г.Ю. Храбана.
Щорічно проводяться археологічні розвідки і розкопки викладачами та студентами історичного факультету. Поповнюються фонди університетського історико-краєзнавчого музею.

Зміст виконаної у 2016 р. роботи:

- організовано читання лекцій з курсу археології провідними вченими Інституту археології HAHУкраїни (О.Г. Корвін-Піотровським, Е.В.Овчинніковим, директором історико-культурного заповідника «Трипільська культура» В.В. Чабанюком);
- організовано роботу студентського наукового гуртка з археології Уманщини;
-організовано опрацювання археологічних матеріалів картотеки лабораторії студентами першого курсу та підготовка рефератів по окремих розділах фонду;
 - щорічно організовуються та проводяться польові археологічні розкопки студентами історичного факультету під керівництвом провідних фахівців Інституту археології HAH України та кафедри загальної історії УДПУ імені Павла Тичини;
-організовано та проведено Перші (13 листопада 2015 р.) та Другі (25 листопада 2016 р.) археологічні читання пам'яті відомого археолога В.О.Круца;
-триває збір та узагальнення даних про дослідників давньої історії Уманщини на території Буго-Дніпровського межиріччя і підготовка бібліографічних довідників «Археологія Правобережної України в іменах» і «Археологія Правобережної України».

konf-23--24-07-2009-3

konf-23--24-07-2009-4

arh-uman

tripillya

konf-23--24-07-2009-5

stend-tripillya1

Контактна інформація
Адреса: ауд. 222, вул. Садова, 28, м. Умань, Черкаська обл., 20300
Тел. +38 097 859 26 56
Тел./факс: +38 (04744) 3-40-44
Е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Науково-дослідна лабораторія «Історичне краєзнавство Уманщини»

Науково-дослідна лабораторія «Історичне краєзнавство Уманщини» створена у 2007 році (наказ підписано 15.02.2007 р.). Очолює лабораторію доктор історичних наук, професор кафедри історії України Тетяна Володимирівна Кузнець.

1
Робота лабораторії спланована, ведеться системно і досить плідно. Основні напрямки та результати наукових пошуків знайшли відображення у перспективному плані, який складений на 2007-2011 роки. Лабораторія співробітничає з Державним історико-архітектурним заповідником «Стара Умань» (угода про співпрацю укладена до 31.10.2010 року) та з відділом соціально-політичної історії Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України (заввідділом – член-кореспондент НАН України. У 2010 р. укладена угода про співпрацю з Українським інститутом національної пам᾿яті (м.Київ).

DSC 5317

Офіційне відкриття лабораторії відбулося 21 грудня 2007 року. Тоді ж були проведені Перші Уманські краєзнавчі читання «Міжконфесійна палітра Уманщини ХVІІІ – ХХ століть», присвячені пам'яті Хрисанфа Ящуржинського. Тоді ж було вирішено започатковані читання проводити щорічно і кожні з них присвячувати пам'яті одного з краєзнавців Уманщини. Інформація про це була опублікована в газеті «Уманська зоря» (23 січня 2008 р.). Запрошення до співпраці істориків, краєзнавців, усіх небайдужих до історії нашого краю було подане у статті Кузнець Т.В. «Історичне краєзнавство Уманщини». Своєрідним підсумком дослідницької праці упродовж року є Уманські краєзнавчі читання, яких проведено уже шість.
 Іншим важливим показником ефективності наукової праці є підготовка та захист кандидатських дисертацій з проблем локальної історії. За час діяльності лабораторії були обговорені і рекомендовані до захисту кандидатські дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук Сокирської Владилени Володимирівни «Наукова та громадсько-педагогічна діяльність Г.Ю. Храбана (1902-1990)», Скус Ольги Володимирівни «Трансформація конфесійних осередків на Уманщині (1793-1917 рр.)», Семенчук Оксани Олександрівни «Православні священицькі родини Уманщини в суспільно-політичному житті ХІХ – початку ХХ ст.», що були захищені 21 листопада 2008, 12 грудня 2008 р. і 25 січня 2013 р. (відповідно).

DSC 5289

Лабораторія реалізовує науковий проект «Сторінки усної історії Уманщини»

Усно-історичні дослідження були розпочаті у 2008 році. До їх проведення залучаються як члени лабораторії, так і студенти історичного факультету.

Упродовж 2008-2017 років видрукувано 8 випусків усно-історичних матеріалів. Це, зокрема, такі:

  1. 2009 рік – «Уманщина і уманці в роки Другої світової війни: сторінки усної історії» (238 с.)
  2. 2011 рік – «Усна історія Уманщини: колективізація» (224 с.)
  3. 2013 рік – «Усна історія Уманщини: знані людини села» (164 с.)
  4. 2014 рік – «Усна історія Уманщини: діти війни-літописці» (100 с.)
  5. 2014 рік – «Усна історія Уманщини: повоєнна відбудова» (154 с.)
  6. 2014 рік – «Усна історія Уманщини: сільська школа» (278 с.)
  7. 2016 рік – «Усна історія Уманщини: звичаї та традиції села» (130 с.)
  8. 2017 рік – «Усна історія Уманщини: пам’ятники та пам’ятні знаки села» (128 с.).

У даний час розпочата робота по збору відомостей про сакральні будівлі в селах Уманщини. Зібрані матеріали будуть укладені в окремому випуску під назвою «Усна історія Уманщини: відбудова сільських православних храмів у добу незалежності».

Контактна інформація
Адреса: кімн. 111, вул. Садова 28, м Умань, Черкаська обл., 20300
Тел.: (04744) 3-03-27
Е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Науково-дослідна лабораторія соціологічних досліджень «Соціовимір»

Лабораторія «Соціовимір» створена наказом ректора №416/01 від 11.03.2011 року, як науково-дослідний підрозділ Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, що працює на громадських засадах.

Метою діяльності лабораторії є залучення наукового потенціалу університету та науковців Інституту соціології НАН України для здійснення соціологічних досліджень у галузі вивчення міського та сільського соціокультурних середовищ та подальшого використання їх результатів для покращення підготовки учителів, а також в науковій діяльності.Основними завданнями наукової лабораторії є:

•          Розробка та реалізація наукових програм дослідження міського та сільського соціокультурних середовищ у співпраці з науковими установами України та іншими науково-дослідними організаціями.
•          Проведення соціологічних досліджень, узагальнення та систематизація зібраного первинного емпіричного матеріалу.
•          Розробка практичних рекомендацій спрямованих на покращення підготовки учителів.
•          Співробітництво з академічними та галузевими науково-дослідними установами і центрами, що проводять соціологічні дослідження.
•          Підготовка і публікація звітів, статей, книг.
•          Створення електронної бази даних здійснених досліджень.
•          Навчання студентів навичкам проведення емпіричних досліджень, підготовки наукових звітів та статей.
•          Написання та видання монографій та навчально-методичних посібників за результатами досліджень.
•          Організація наукових конференцій, семінарів, творчих звітів про роботу лабораторії.
•          Забезпечення навчального процесу з курсу соціології (читання основних і спеціальних курсів, організація проведення досліджень).
•          Проведення щорічних соціологічних читань в рамках Дня науки.
•          Надання наукової підтримки виконанню курсових, дипломних та магістерських робіт студентами УДПУ імені Павла Тичини згідно тематики досліджень лабораторії.

З метою популяризації результатів досліджень та розробок,  лабораторія:
•          бере участь у міжнародних, всеукраїнських, регіональних, міжвузівських науково-практичних конференціях;
•          бере участь у виставках і презентаціях;
•          проводить виїзні засідання в період проведення соціологічних досліджень
•          висвітлює результати роботи в засобах масової інформації.

Основними напрямками досліджень та діяльності лабораторії є:
1.    Тенденції змін у міському та сільському соціокультурних середовищах
2.    Стан та динаміка престижу професії учителя в суспільстві
3.    Стиль життя міського/сільського учителя
4.    Випускник УДПУ: фактори адаптації та закріплення в професії
5.    Практична підготовка студентів університету до участі в проведенні  соціологічних досліджень.

Склад науково-дослідної лабораторії «Соціовимір» та її організаційна структура

1. Завідувач лабораторії – кандидат політичних наук, доцент кафедри суспільних дисциплін Балановський Я.М. 

DSC 83102. Наукові співробітники лабораторії:

- Макеєв С.О. доктор соціологічних наук, професор
- Карасєвич А.О. кандидат філософських наук, професор
-  Шатохін Анатолій Миколайович доктор соціологічних наук, професор
- Шачковська Л.С. кандидат політичних наук, доцент
- Яблонський А.І. кандидат психологічних наук, доцент
- Максимчук О. В. викладач
- Маляренко С.С. кандидат політичних наук, доцент
- Литвин Сніжана Василівна, член САУ , викладач медичного коледжу
- Станчук Леся Іванівна, член САУ, викладач педагогічного коледжу
- Ткаченко Алла Олександрівна, член САУ, викладач педагогічного коледжу

До наукових досліджень залучаються науковці Інституту соціології НАНУ, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, студенти (виконавці курсових, дипломних, магістерських робіт з соціологічної тематики), викладачі інших кафедр університету, члени уманського регіонального відділення Соціологічної Асоціації України.