перша сторінка кінцева 2
photo 5370663979115995322 y 1 1

Міжнародний день студента (історія свята)

Студентські роки – найяскравіший етап в житті кожної людини. Період, коли відчинені всі двері, а навколо безліч можливостей для реалізації поставлених цілей. Студентство – особлива верства населення, особлива нація. Студенти з різних країн можуть чудово порозумітися один з одним, незважаючи на етнічні, культурні та мовні бар'єри. Міжнародний день студентів встановлений 17 листопада 1946 р. на Всесвітньому конгресі студентів, що відбувся в Празі, в пам'ять чеських студентів-патріотів.
  Коротку історію творення свята розповіла для студентів історичного факультету заступник декана з навчальної роботи, професор Священко З. В., яка наголосила, що Міжнародний день студента, що святкується 17 листопада  це ще одна нагода не забувати про студентську солідарність, яка не має меж та кордонів.

IMG 0631
   28 жовтня 1939 р. в окупованій фашистами Чехословаччині, празькі студенти і їх викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави (28.10.1918) (на той час – Протекторат Богемія і Моравія). Під час свята, котре проводили студенти медичного факультету Карлового університету, був поранений студент Ян Оплетал. 11 листопада він помер. Через 4 дні тіло юнака перевезли з Праги до його рідного дому, в Моравію. На похоронну процесію, яка проходила 15 листопада 1939 р. прийшли тисячі студентів, які перетворили цю подію в антинацистську демонстрацію. Однак, це призвело до різких заходів з боку нацистів, зокрема штурму Празького університету. Десятки демонстрантів були заарештовані.
  17 листопада 1939 р. гестапівці і есесівці рано-вранці оточили студентські гуртожитки. Понад 1200 студентів були заарештовані й відправлені в концтабір Заксенхаузен. Дев'ятьох студентів і активістів студентського руху стратили без суду в катівнях в'язниці в празькому районі Рузіне. За наказом Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни.  Щоб увіковічнити пам'ять цих подій, дата 17-го листопада була ознаменована Міжнародним днем усіх студентів.
  В Україні 17 листопада як День студента відзначається з 1999 р. відповідно до указу Президента № 659/99 від 16 червня 1999 р.

IMG 0642