ІCТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ!

ОГОЛОШЕННЯ

перша сторінка кінцева 2 
photo 5370663979115995322 y 1 1 
50

Міжнародний день студента (коротка історія свята)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 З нагоди Міжнародного дня студента професор кафедри загальної історії Зінаїда Священко прочитала студентам ІІІ курсу лекцію на тему: «Міжнародний день студента (коротка історія свята)».

51
 Зінаїда Василівна зазначила, що студентські роки – найяскравіший етап в житті кожної людини. Період, коли відчинені всі двері, а навколо безліч можливостей для реалізації поставлених цілей. Студентство – особлива верства населення, особлива нація. Студенти з різних країн можуть чудово порозумітися один з одним, незважаючи на етнічні, культурні та мовні бар'єри.
 Професійне свято – Міжнародний день студента, що святкується 17 листопада це ще одна нагода не забувати про студентську солідарність, яка не має меж та кордонів.
 Міжнародний день студентів встановлений 17 листопада 1946 р. на Всесвітньому конгресі студентів, що відбувся в Празі, в пам'ять чеських студентів-патріотів.
 Звичайно, це свято асоціюється з молодістю, романтикою і веселощами, а ось історія його, що почалася в Чехословаччині під час Другої Світової війни, кривава і сумна.
28 жовтня 1939 р. в окупованій фашистами Чехословаччині, празькі студенти і їх викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави (28.10.1918) (на той час – Протекторат Богемія і Моравія).
  Під час свята, котре проводили студенти медичного факультету Карлового університету, був поранений студент Ян Оплетал. 11 листопада він помер. Через 4 дні тіло юнака перевезли з Праги до його рідного дому, в Моравію. На похоронну процесію, яка проходила 15 листопада 1939 р. прийшли тисячі студентів, які перетворили цю подію в антинацистську демонстрацію.
Однак, це призвело до різких заходів з боку нацистів, зокрема штурму Празького університету. Десятки демонстрантів були заарештовані.
  17 листопада 1939 р. гестапівці і есесівці рано-вранці оточили студентські гуртожитки. Понад 1200 студентів були заарештовані й відправлені в концтабір Заксенхаузен. Дев'ятьох студентів і активістів студентського руху стратили без суду в катівнях в'язниці в празькому районі Рузіне. За наказом Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни.
Щоб увіковічнити пам'ять цих подій, дата 17-го листопада була ознаменована Міжнародним днем усіх студентів.
  Міжнародна студентська рада (у якій, на той час, було багато студентів-біженців) 17 листопада 1941 року в Лондоні вперше відзначила день студента. Традиція святкування була продовжена і наступником Ради – Міжнародним союзом студентів. Разом із Європейською студентською радою та іншими громадськими організаціями день Студента оголосили офіційною пам’ятною датою ООН.
 В інших країнах також боролися за права студентства. Так у Греції, 14 листопада 1973 р. був оголошений страйк студентами Афінської політехніки. Вони забарикадувалися і почали вести прямі трансляції, що мали демократичне спрямування і виступали проти хунти. Незабаром до них приєдналися тисячі співвітчизників. Проте, тоді їм не вдалося досягти мети. У ніч на 17 листопада танк AMX-30 розгромив забарикадовані ворота політехніки. Тоді також не обійшлося без жертв та поранених.
52
 Сьогодні ж 17 листопада є одним із офіційних свят грецьких студентів.
 У 1989 році, знову в Чехії, незалежні студентські лідери спільно з Соціалістичним союзом молоді організували масову демонстрацію для відзначення Міжнародного дня студента. 50-ий день студента давав можливість висловити невдоволення комуністичною партією Чехословаччини. Те, що розпочиналося як мирний захід, перетворилося під кінець дня у акт насильства. Велика кількість учасників була побита поліцією та представниками інших силових структур. У демонстрації брало участь 15000 осіб. Жорстокі дії поліції підняли студентів та акторів театру на страйк. Розпочалися масові заворушення. Таким чином, події, пов’язані з відзначенням Міжнародного дня студента, стали каталізатором Оксамитової революції у Чехословаччині. День демократії та боротьби за свободу відзначається сьогодні як офіційне свято у Чехії та Словаччині.
 Після падіння Берлінського муру та прогресивної кризи в середовищі Міжнародної студентської ради, відзначення 17-го листопада проводилося лише у кількох країнах без будь-якої міжнародної координації. Проте, під час проведення Світового соціального форуму в Мумбаї (Індія) у 2004 році, низка міжнародних та національних молодіжних організацій вирішила провести свято на глобальному рівні. Того ж року студентський рух отримав відчутний поштовх. Відзначення Міжнародного дня студента триває і донині.

53 В Україні 17 листопада як День студента відзначається з 1999 р. відповідно до указу Президента № 659/99 від 16 червня 1999 р.