ІCТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ НА НАВЧАННЯ!

ОГОЛОШЕННЯ


Blue333 

50

ЗІ СВЯТОМ ВАС, ДОРОГІ ЖІНКИ!!!

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

    Міжнародний жіночий день щорічно відзначається 8 березня, а започаткований був як пролетарське феміністське свято – Міжнародний день жінок-робітниць. Це свято стало спільним для культур переважно країн колишнього «радянського блоку».
    Вперше 8 Березня святкувалося у 1909 р. у США з ініціативи Соціалістичної партії Америки. Упродовж XX ст. свято відзначалося у СРСР та країнах соцтабору як державне свято. У 1977 р. за радянської ініціативи цей день отримав статус міжнародного дня, і за рішенням Організації Об'єднаних Націй отримав назву Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.
     День став символом фемінізму. Фемінізм – низка рухів та ідеологій, які поділяють одну спільну мету: визначення, встановлення і досягнення рівних політичних, економічних, культурних, особистих та соціальних прав для жінок. Це включає в себе прагнення встановити рівні можливості для жінок у сфері освіти та праці. Феміністкою є людина, яка обстоює або підтримує права та рівність жінок. У країнах, у яких відзначається цей день, жінки отримують подарунки та квіти. Проте, такий жест багато феміністок вважають недоречним, оскільки вони мають переконання, що цей день повинен привернути увагу до гендерної рівності.
    У деяких країнах 8 Березня відзначається подібно до західноєвропейських свят – Дня матері й Дня Валентина. Окремі діячі православної церкви і деяких інших релігійних спільнот світу все ж не визнають це свято з огляду на його політичне походження.

10
     Але зануримося дещо в історію самого свята, оскільки цей день, ймовірно, був приурочений до однієї або декількох подій.
     По-перше, страйку американських текстильних робітників у 1857 – 1858 рр. Жінки, які брали участь у демонстрації, боролися за рівну оплату. Саме 8 березня 1857 р. у Нью-Йорку робітниці-текстильниці виступили з вимогами рівної з чоловіками зарплати, поліпшення умов праці, 10-годинного робочого дня (так званий «марш порожніх каструль»).
     По-друге, демонстрація «соціалістичних жінок», що відбулася в Нью-Йорку 8 березня 1908 р., повʼязана з текстильними страйками у 1857–1858 рр. Демонстрація відбулася частково для прав жінок на виробництві, а почасти як реакція руху суфражизму. В останню неділю лютого 1908 р. тисячі жінок знову вийшли на вулиці Нью-Йорка. Жінки вимагали виборчого права, виступили проти важких умов праці та проти праці дітей. У 1909–1910 рр. у США в останні тижні лютого відбулися очолені Соціалістичною партією Америки марші та страйки жінок.
     Російська жіноча демонстрація 8 березня 1917 р., на думку деяких дослідників, стала прелюдією до російської революції. У 1917 р. у Росії у той час, коли два мільйони солдатів загинули під час війни, жінки обрали останню неділю лютого і вийшли з претензіями – «Хліб і мир». Ця історична неділя припадає на 23 лютого за Юліанським календарем, або 8 березня за Григоріанським – початок російської революції. Чотири дні по тому цар зрікся престолу, і тимчасовий уряд надав право голосу жінкам. Таким чином, уперше в Росії, і лише в єдиному місті – Петрограді (тепер Санкт-Петербург) – вперше був відзначений жіночий день у 1913 р.
    У 2015 р. темою Міжнародного жіночого дня був заклик ООН жінкам: «Розширення прав і можливостей жінок — розширення прав і можливостей людства: уявіть!». Уряди, активісти по всьому світу відзначали 20-ту річницю Пекінської декларації та Платформи дій, історичної дорожньої карти, яка встановлювала порядок денний для реалізації прав жінок.
      Хоча свято сприймається радше як комуністичний пережиток, ніж справжній вираз феміністського руху, проте в ряді країн 8 березня є державним святом. На початку XXI ст. цей день залишається державним святом у низці пострадянських та соціалістичних країн: Азербайджані, Анголі, Білорусі, Буркіна-Фасо, Вʼєтнамі, Грузії, Північній Кореї, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, Китаї, Республіці Конго, Лаосі, Молдові, Монголії, Непалі, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Уганді, Україні.
     Але поки державотворці і політики вирішують як надалі бути з Міжнародним святом жінок світу, історичний факультет щиро вітає все жіноцтво з їхнім ще законним сьогодні святом весни, кохання і взаємної поваги. Нехай Вам усім усміхнеться Божа благодать – жити в країні Миру, Достатку і Взаєморозуміння.

ЖІНЦІ ВІВАТ!

Мені схотілось нині все жіноцтво наше обійняти
І принести їм з чоловічих душ тепла, кохання і добра,
Щоб кожна українська дівчина і жінка там змогла пізнати
Весь цвіт любові від мужчин, що він в душі для Вас зібрав!

І побажати всім Вам пожиттєвих змін, а головне любові,
У кожнім кроці, кожнім жесті Вам тепла і доброти,
Щоб відчували Ви мужчину в кожнім мовленому слові
І з ним у не простому світі Вам ще захотілось по життю іти!

Любіть життя, будьте коханими, ми Вас завжди цінуємо,
Хай навіть в дощ Вам сонце завжди світить на поріг!
Ви наша пожиттєва мудрість, ми Вам любові храм збудуємо –
Жінці-коханій, жінці-матері слід від тепла душі мужчин проліг.