ТУРНІР ЮНИХ ІСТОРИКІВ м. УМАНІ: РЕАЛЬНІСТЬ І ПЕРСПЕКТИВИ

Нарешті свято Юного історика завітало на історичні землі Уманщини! Його чекала десятиріччями історична еліта Умані, вчителі і учні загальноосвітніх шкіл міста, щоби у присутності компетентного журі продемонструвати свої знання у галузі історичної культури. Та і сама логіка освітянського життя підказувала – вказана територія, яка була центром сколотських племен, від Ольвії сюди вели Священні Шляхи, у середині І тисячоліття тут концентрувалась металургія заліза, у ХVІІ ст. перехрещувалися шляхи Гайдамаччини і Козаччини, у часи Німецько-радянської війни 1941 – 1945 рр. розпочалася Умансько-Ботошанська операція, що стала початком визволення України від нацистів – повинна бути впроваджена традиція ґрунтовного вивчення нашої історичної минувшини, щоб на її основі, професійно і грамотно пояснювати перспективи розвитку майбутнього.

Науковою, методичною і консультативною базою у підготовці І етапу ХІХ Всеукраїнського турніру юних істориків, який відбувся 9 квітня 2017 р. в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини став історичний факультет (декан Карасевич А. О., голова оргкомітету, заступник декана з наукової роботи Бержанір А. Л.), який у тісному зв'язку з відділом освіти Уманської міської ради (начальник відділу Мельник О. І., методист з навчально-виховної роботи Плющ Т. М.), вчителями історії шкіл-учасниць змагальних випробувань намагалися зробити все можливе, щоб перший історичний турнір запам'ятався його учасникам.

У фінальній частині турніру взяли участь 6 шкіл міста. Так, ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, була представлена учнями – Головатюк Олег (10 кл.), Задніпренко Іван (11 кл.), Лукашенко Владислав (11 кл.), Мельник Ольга (11 кл.); ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 ім. В. І. Чуйкова – Чередайко Анастасія (11 кл.), Дубецька Валерія (11 кл.), Пилипишина Ірина (11 кл.), Шаповал Іван (11 кл.); НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. № 7 – колегіум» - Грушовенко Аліна (11 кл.), Мараховська Антоніна (11 кл.), Глобчак Анастасія (11 кл.), Хлівненко Едуард (11 кл.); НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. № 10 – медична гімназія» – Кожухівський Борис (10 кл.), Мегесь Ірина (9 кл.), Шпильова Яна (10 кл.), Шульженко Кароліна (10); ЗОШ І-ІІІ ст. № 11 ім. М. П. Бажана – Кожевнікова Ольга – (11 кл.), Савіцька Ольга (11 кл.), Ярошинська Анастасія (11 кл.), Поліщук Альона (10 кл.); ЗОШ І-ІІІ ст. № 14 – Дамаскіна Валерія (10 кл.), Дегнера Анастасія (10 кл.), Ніколюк Вікторія (10 кл.), Сєтраков Назар (10 кл.).

Турнір проходив у два етапи. У свою чергу, кожен етап згідно до вимог турнірів Всеукраїнського рівнів, проходив у три тури з такою умовою, щоб у статусі доповідача, рецензента і опонента побувала кожна із представлених команд. Учасники турніру торкнулися цікавих сторінок історії. Для прикладу, вони спробували пояснити віхи життя, мабуть, найтаємничішого із польських королів і князів литовських Станіслава ІV Вази, його невдалу спробу оволодіти Московським престолом у 1617 р., доторкнулися до найсуперечливіших подій лютневої революції 1917 р., розгадати з позиції відомих історичних фактів геноцид сталінських репресій 20-30 рр. червоного ХХ століття і ряд інших, далеко не учнівських питань з історичної минувшини.
       Для об'єктивного і професійного суддівства було визначене кваліфіковане журі. Це – професор Кривошея І.І., професор Кривошея Ір.І., кандидати наук, доценти – Фицик І.Д., Скус О.В., Лісовська З. О., Барвінок О.В., Гордієнко В.В., Возна З.О. Завідувач кафедри загальної історії проф. Кривошея І.І. і аспірант та викладач кафедри історії України Опацький І.Ю. виступили модераторами дійства. В журі оргкомітетом турніру також були включені – голова СНТ факультету, переможець Всеукраїнських турнірів з історії Рябоконь Дарія; переможець конкурсу студентських наукових робіт (І місце, Переяслав-Хмельницький, 2017 р.) Вершигора Наталія.

Керівництво факультету дякує всім студентам, які допомагали у проведені турніру (за оформлення аудиторій, чергування, забезпечення солодкого столу і допомогу роботі журі), а саме – Федоровій Марині, Ціліцінській Ліані, Скрипці Євгену, Лобашу Дмитру, Чернецькій Владі, Фурман Ірині, Макаренко Ользі, Шинкарчук Аліні.
        Після завершення інтелектуальної гри вчителі та члени журі зазначили, що перший турнір юних істориків вдався. Турнір сподобався і його безпосереднім учасникам – учням шкіл міста. Згідно набраних балів перше місце виборола команда ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 (вчителі-наставники – Пікалюк Андрій Іванович, Гладка Тамара Михайлівна, Ганута Оксана Миколаївна), другі місця вибороли ЗОШ І-ІІІ №11 ім. М. П. Бажана (вчителі-наставники – Науменко Алла Миколаївна, Бузиновський Сергій Анатолійович) та ЗОШ І-ІІІ № 5 ім. В. І. Чуйкова (вчитель-наставник – Казановська Світлана Миколаївна), треті місця здобули – НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. №10- медична гімназія» (вчитель-наставник – Сліпенька Анжела Володимирівна), НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. №7-колегіум» (вчителі-наставники – Кальницька Ніна Семенівна, Осадча Діана Іванівна), ЗОШ І-ІІІ ст. № 14 (вчитель-наставник – Ломако Василь Петрович).
       Організаційний комітет щиро вдячний усім за активну участь у Всеукраїнському турнірі юних істориків. Є надія, що команда юних істориків Умані пристойно заявить про себе на заключному ІІ етапі Всеукраїнських випробувань. Для цього є всі вагомі підстави – ґрунтовні знання, висококваліфіковані фахівці своєї справи. А головне – є небайдужі до історичного знання діти. А це вже майже половина перемоги!